Pondělí, 30 ledna, 2023
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeBydleníSebevědomý mezonet pod střechou bytového domu ze 30. let. Tomu se říká...

Sebevědomý mezonet pod střechou bytového domu ze 30. let. Tomu se říká radikální rekonstrukce!

Rekonstrukce bytů pod střechou jsou vždy zkouškou dovednosti architektů. Střechou zkosené stěny často ubírají na využitelné ploše a vyšší místa zase působí přeplněně. Právě zde je na místě detailní práce s každým centimetrem čtverečním. Taková, jak vidíme v nedávno realizovaném projektu studia Komon architekti v Pražské části Libeň.

Do posledního detailu propracovaný podkrovní byt je výsledkem radikální rekonstrukce podkrovní vestavby v Praze Libni. Bytový dům, ve kterém se prostor nachází, byl postaven ve třicátých letech minulého století. Jako mnoho jiných objektů z tohoto období, i on se průběžně měnil různými úpravami.

Bílá kuchyně s černým boxem a dřevěnou podlahou
Černý box skrývá provozní zázemí, slouží také jako schodiště s lávkou na patro a vpouští světlo do jinak tmavé síně.

V 90. letech byl do starého bytového domu vestavěný mezonetový byt. Nabízel více užitkové plochy a pokojů, než majitel potřeboval, ale chyběla v něm radost z prostoru pod střechou. Toto už bylo úkolem pro architekta Martina Gaberlu a jeho tým.

Citlivý přístup, rácio, kultivovaná řešení

Studio Komon architekti navrhuje různé projekty od interiérů přes průmyslové haly až po veřejné parky. U všech projektů mají stejný způsob práce. Je jím citlivý přístup s racionální úvahou a hledání jednoduchých kultivovaných řešení. Co to znamenalo v případě rekonstrukce dvoupodlažního bytu v podkroví? „Využili jsme hlavní kvality podkroví – jeho výšky. Obývací pokoj s velkou knihovnou otevíráme přes dvě podlaží. Do těžiště prostoru vkládáme černý box, srdce bytu, které skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do patra a vpouští světlo do jinak tmavé síně. Zjednodušili jsme tím původní dispozici bez nutnosti velkých stavebních úprav,“ vysvětluje Martin Gaberle.

Otevřený společenský prostor a nad ním soukromí

Ve spodním podlaží mezonetového bytu je dnes umístěna společenská část. Představuje ji otevřený obývací pokoj s kuchyní a ostrovem. Nosné sloupy uprostřed dispozice dostaly další využití navíc – architekti mezi ně umístili promítací plátno.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články