Pondělí, 30 ledna, 2023
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeFinanceZájem o levnou ruskou ropu mají firmy v Indii

Zájem o levnou ruskou ropu mají firmy v Indii

Zájem o levnou ruskou ropu mají firmy v Indii. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

Indie má velký zájem o zvýšení nákupu ruské ropy za nízké ceny, jelikož USA a Evropa se jí pro válku, kterou vede Rusko na Ukrajině, vyhýbají.

Ceny ruské ropy Urals se prudce propadly, protože USA zcela zakázaly její dovoz a evropské firmy se jí pro potenciální reputační škody vyhýbají. Koncern Shell po začátku války levně koupil zásilku ropy Urals a dostal se pod palbu tvrdé kritiky.

Zájem mají naopak indické rafinerie. Hindustan Petroleum Corp. nedávno koupila 2 miliony barelů (1 barel = 159 litrů) ropy Urals s dodávkou v červnu. Podle zdrojů obeznámených se záležitostí zájem projevily i další indické rafinerie.

Indie a Rusko mají dlouhodobé dobré vztahy, které se týkají nejrůznějších sektorů, jako je například obrana a bezpečnost. Indie je po Číně druhým největším asijským dovozcem ropy. Zvýšení jejích nákupů pomůže Kremlu, který má finanční problémy pro západní sankce. Podle vyjádření vládních představitelů se Indie bude snažit obejít sankce například tím, že bude platit za ruskou ropu v rupiích.

Indický ministr ropného průmyslu Hardeep Singh Puri v pondělí v parlamentu uvedl, že domácí firmy uzavřely kontrakty na koupi ruské ropy s dodávkami v příštích třech měsících v objemu, který odpovídá přibližně třem dnům spotřeby Indie. To by znamenalo kolem 15 milionů barelů, jelikož země denně spotřebuje kolem 5 milionů barelů.

Na dodávky z Ruska v loňském roce připadalo jen 2 % nebo kolem 33 milionů barelů z celkového dovozu ropy do Indie. Země nejvíce ropy (více než 60%) importovala z Blízkého východu.

Podle zdrojů mají zájem o koupi ropy Urals s dodávkami v květnu a červnu také Mangalore Refinery and Petrochemicals a Bharat Petroleum. Společnost Indian Oil má kontrakt s ruským koncernem Rosněfť na dodávku až 2 milionů tun ropy (14,7 milionu barelů) v roce 2022. Tato dohoda však byla podepsána ještě před válkou na Ukrajině.

Prodej ruské ropy se propadl, když tendry na její dodávky nepřilákaly žádné nabídky. Většina firem se rozhodla, že nebude nakupovat ropu z Ruska. Navíc některé asijské banky přestaly financovat nákupy ruské ropy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články