Pondělí, 30 ledna, 2023
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeZajímavostiS&P revidovala výhled ratingu Španělska na stabilní

S&P revidovala výhled ratingu Španělska na stabilní

Agentura Standard & Poor’s (S&P) koncem minulého týdne zlepšila výhled úvěrového ratingu Španělska z negativního na stabilní. Odůvodnila to „příznivými“ vyhlídkami na hospodářský růst ve střednědobém horizontu.

Zároveň potvrdila rating španělského státního dluhu na úrovni A/A-1, což znamená, že jeho platební schopnost považuje za „silnou“.

„Globální geopolitická nejistota a růst cen energií a surovin nás vedly ke snížení našich prognóz růstu hrubého domácího produktu (HDP) Španělska v roce 2022 na 6,1 % z původních 7 %,“ dodala ratingová agentura v prohlášení.

Domnívá se však, že Španělsko by mělo ve střednědobém horizontu těžit z prudkého oživení cestovního ruchu, klíčového odvětví jeho ekonomiky, které tvrdě zasáhly blokády během pandemie nového koronaviru.

S&P očekává, že vláda v Madridu bude v příštích čtyřech letech prosazovat politiku podporující růst a určitý stupeň fiskální konsolidace, zatímco do roku 2027 bude hospodářství profitovat z příchozích grantů od Evropské unie (EU) ve výši 11,5 % HDP.

Agentura dodala, že vyhlídky dlouhodobého růstu Španělska jsou dobré a jeho externí účty zůstávají v přebytku i přes vliv onemocnění COVID-19 na cestovní ruch.

Agentura Moody’s hodnotí úvěrový rating Španělska známkou Baa1 se stabilním výhledem. A třetí z klíčových agentur – Fitch mu přidělila rating A- se stabilním výhledem.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články