Pondělí, 30 ledna, 2023
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeRady a NávodyZa dva roky se podařily změny v eurofondech, snížila se byrokracie

Za dva roky se podařily změny v eurofondech, snížila se byrokracie

Méně byrokracie a více férovosti v eurofondech, fungující státní IT bez korupce a adresnější pomoc pro regiony. Tak hodnotí vicepremiérka Veronika Remišová (Za lidí) zásadní změny na Ministerstvu investic, regionálního rozvoje a informatizace (MIRRI) SR za dva roky současné vlády.

„Pandémie COVID-19, byrokracie v eurofondech a jejich pomalé čerpání, obrovský investiční dluh v regionech, ale také korupce ve státním IT a rostoucí hrozby v kyberprostoru – to byly zásadní výzvy, před kterými jsme stáli v březnu 2020, kdy jsme vstupovali do vlády ,“ konstatovala Remišová.

Jedním z největších problémů byly podle ní eurofondy. „Od nástupu naší vlády v březnu 2020 jsme čerpání zlepšili o 3,5 miliardy eur a Slovensko poskočilo v čerpání z 27. na 22. místo,“ zdůraznila s tím, že zavedli pět antibyrokratických balíčků a díky desítkám zjednodušení a změn se zásadně podařilo zlepšit čerpání eurofondů. Evropská komise (EK) zároveň na návrh Remišové souhlasila s využitím více než 1,1 miliardy eur z eurofondů na boj s následky pandemie a na podporu nejzasaženějších oblastí.

MIRRI zastřešuje i přípravu na čerpání nových eurofondů pro programové období 2021 – 2027. Remišová zdůraznila, že díky výrazné redukci počtu řídících i zprostředkovatelských orgánů se proces čerpání eurofondů zefektivní a odbourá se zbytečná byrokracie. „Aktuálně vedeme náročná jednání s EK, abychom obhájili své národní priority. Samozřejmě, Program Slovensko už bude zohledňovat i aktuální dění na Ukrajině, například v souvislosti s podporou uprchlíků a se zvýšením energetické soběstačnosti Slovenska,“ dodala.

V říjnu 2020 zároveň přešel pod MIRRI Integrovaný regionální operační program (IROP), který do té doby spadal pod resort zemědělství. Z programu IROP šlo na podporu regionů za dva roky celkem 410 milionů eur.

Nástrojem na podporu příhraničních regionů jsou také programy přeshraniční spolupráce INTERREG. Od března 2020 do února 2022 byly z těchto programů podpořeny částkou 192 milionů eur projekty zaměřené na ekologii, záchranu kulturních památek či podporu turismu.

Zásadní změnou prošlo přidělování dotací pro regiony. Přispěla k tomu novela zákona o podpoře nejméně rozvinutých okresů z dílny MIRRI. Zákon zakládá model řídících výborů, ve kterých mají kromě ministerstva investic svých zástupců i kraje, okresní úřady, města a obce nejméně rozvinutých okresů a další sociálně-ekonomičtí partneři. Dříve měl hlavní rozhodovací roli o přidělení dotace přednosta okresního úřadu. Na podporu regionů bylo z dotací od března 2020 vyhlášeno celkem šest výzev v celkové částce téměř 37 milionů eur.

Důležitým nástrojem pro rozvoj regionů jsou vedle eurofondů a státních dotací i granty Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, které přešly pod MIRRI. Od roku 2020 směřovalo z grantů EHP a Norska na podporu projektů 38 milionů eur včetně téměř 17 milionů eur na záchranu nebo obnovu 20 památek.

Ve státním IT hovoří Remišová o velkém úklidu. „Nám se bezkorupčním a profesionálním řízením podařilo ve státním IT ušetřit až 72 milionů eur, o které předchozí vláda zbytečně zvyšovala výdaje na projekty. Díky přesunu datacentra do nových prostor jsme ušetřili 39,5 milionu eur. Další desítky milionů šetříme dodatky ke smlouvám, kterými se nám podařilo vyjednat férovější podmínky a cenu od dodavatelů,“ podotkla ministryně.

Za klíčový úspěch považuje odstartování „velké antibyrokratické revoluce“. Novela zákona má zrušit celkem 21 okruhů výpisů a potvrzení, které už občané a podnikatelé nebudou muset předkládat na úřadech.

V říjnu 2021 MIRRI představilo nový systém Achilles, který řeší zranitelnosti 150 úřadů veřejné správy. Na boj proti dezinformacím a zlepšování informační gramotnosti MIRRI loni vyhlásilo výzvu v objemu 120.000 eur a podpořilo sedm subjektů, které projekty úspěšně realizují. Další výzvu vyhlásí na jaře.

V současnosti je podle Remišové velkou výzvou pro resort válka na Ukrajině a její následky. Vyzdvihla, že členské státy na východní hranici Unie potřebují rychlá a účinná řešení na pomoc uprchlíkům.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články